Calendar | Governor's Cup | Archives | Books & Videos | Links | Contacts  

 

Proud Sponsors of the
2009 Marlborough
Hunt Races

The City of Annapolis
Dr. Leo Courtney & Family
Hal and Wendy Denton
Hopkins & Wayson

2010 Results



The Maryland Governor's Cup Series is sponsored by

Our Story
Tickets
Directions
Results
Tail Gate Competition
Hat Competition
 

 

1ST RACE—JUNIOR FLAT RACE–PONIES
The Raymond R. Ruppert Memorial

Small Pony

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1MissyKellie WitteKellie WitteKellie Witte
2Emmy-LouGabby BernierSuzanne StettiniusMint Meadows Farm
3Blueberry MuffinErin SwopeErin SwopeErin Swope
4Coloring LessonRoss MaceFritz BonifaceHunting Ground Farm
5CricketDarby HydeDarby HydeDarby Hyde

Medium Ponies

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1DominoCatie KeilCatie KeilCatie Keil
2Splish SplashAudra CampbellAudra CampbellAudra Campbell
3My Little Drummer BoyPaige ValleePaige Nicole ValleePaige Nicole Vallee
4Cinnamon TwistKatie HindtStacy L. HindtKatie A. Hindt

Large Ponies

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1Bold InitiativeLindsey CappsStacy L. HindtKatie A. Hindt
2B's Little MagicQuinn ScalaSuzanne StettiniusMint Meadows Farm
3JordanErin SwopeErin SwopeErin Swope
4Glenmore Secret RomanceEric PoretzEric PoretzEric Poretz
5Coastal IceScott WolfendaleMarcus AssiaKen Kaelin
ScrDude PleasePaige ValleePaige Nicole ValleePaige Nicole Vallee

Second Race: The William H. Brooke Memorial  Maiden Flat

1CelebratoryDiana GillamJeremy GillamJeremy Gillam
2Music TuneJacob RobertsKatherine N. McKennaKatherine N. McKenna
3StraightrazorbladeTom FoleyEdward L. GrahamMark Russack
4Salt And VinegarLilli KurtineczLilli KurtineczJodi Rauso & Lilli Kurtinecz
5Mojave MooseJacob RobertsTodd J. WyattPeter A. Jay
6Love Of LiteSuzanne StettiniusJohn E. WorsleyJohn E. Worsley
7Complete SportRichard BoucherLilith BoucherLilith Boucher
8Storm Cat ValayAnthony AguirreHenry VillariGreg Hutton
9St Of CircumstanceTodd McKennaTodd McKennaKeystone Thoroughbreds
LRAlbertha The CookDavid SantosAlexandra S. WhiteCedarhurst
ScrUncle NuttyJames SlaterBrianne SlaterBrianne Slater
ScrMr TackDawn P. WilliamsScanden Stables

Time: 1.58 2/5

Third Race: The John D. Bowling Memorial     Maiden Hurdle

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1UnbelieverDarren NagleDesmond FogartyIrvin S. Naylor
2Fiesty LadyJacob RobertsMichael LeafMichael Leaf
3Uncle NuttyJames SlaterBrianne SlaterBrianne Slater
4EvartsPaddy YoungLeslie F. YoungSilverton Hill LLC
ScrLonesome NunF. Bruce MillerBlythe Miller Davies

Time: 3:30 1/5

Fourth Race: The Benjamin H. C. Bowie Memorial     Novice Timber

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1Volle Nolle Paddy Young Regina WelshNorthwoods Stable
2Gypsy BeadsDiana GillamJeremy GillamJeremy Gillam
3ExcentrikbydesignDarren NagleDesmond FogartyIrvin S. Naylor
4Mr. PikeJody PettyTodd J. WyattCary W. Jackson
DQFond Of A Drop (GB)Gus BrownRichard L. ValentineAnna Stable
FMonarch LaneJames SlaterCharles C. Fenwick, Jr.H. Bruce Fenwick
ScrMr TackPatrick WorrallDawn P. WilliamsScanden Stables

Time: 6:36 2/5

Fifth Race: The Annapolis Subscription Plate     Amateur Flat.

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1Bag Of HammersGus BrownBrianne SlaterIrvin S. Naylor
2Lonesome NunKeri BrionF. Bruce MillerBlythe Miller Davies
3Best AttackBecky DangF. Bruce MillerOctoraro Stables LLC
4General RoanokePaul MaddenJoseph C. WalshCranmore Stables
5FoylePatrick WorrallDawn P. WilliamsH. Bruce Fenwick
6Patriot's PathDesmond FogartyDesmond FogartyIrvin S. Naylor
7Bold QuestConnor HankinRegina WelshNorthwoods Stable
8Colonial KidRobert BennettBrianne SlaterIrvin S. Naylor
9Sword Of DubaiKatherine N. McKennaKatherine N. McKenna
10Best Alibi (Ire)Darren NagleDesmond FogartyIrvin S. Naylor
ScrWolfe ToneDarren NagleDesmond FogartyIrvin S. Naylor
ScrSpinning Sound (Ire)Jake ChalfinRicky HendriksDebra E. Kachel
ScrSt Of CircumstanceTodd McKennaTodd McKennaKeystone Thoroughbreds
ScrDynaskillF. Bruce MillerOctoraro Stables LLC
ScrYear Of The CitySuzanne StettiniusSuzanne StettiniusMint Meadows Farm
ScrYou The ManBlair WyattTodd J. WyattWilliam D. Fossett

Time: 3:48 4/5

Sixth Race: The Raborg Maiden     Maiden Hurdle

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1BermudaPaddy YoungLeslie F. YoungDiamond M Racing and John Hawks
2Rippin And RunninDarren NagleRichard L. ValentineMagalen O. Bryant
DQFurtiveDiana GillamJeremy GillamJeremy Gillam
FQuiet ApprovalJacob RobertsKatherine N. McKennaMove Up Stable

Seventh Race: $5,000. The John Murray Begg Memorial Open Timber

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1Radio Flyer (Ire)Gus BrownRichard L. ValentineAugustin Stables
2Take HarryJacob RobertsAlicia S. MurphySportsmans Hall
3BequeathedPatrick WorrallDawn P. WilliamsScanden Stables

Time: 6:23 1/5

Eighth Race: The Trident Plate Open Flat

>
PlaceHorseRiderTrainerOwner
1Brother SyTravis KinnamonWendy KinnamonTee Time Stable
2Dubai Sunday (Jpn)Darren NagleDesmond FogartyIrvin S. Naylor
3Grinding SpeedJacob RobertsAlicia S. MurphyMichael T. Wharton
4Secret StylePaddy YoungRicky HendriksDebra E. Kachel
5SnubbedDiana GillamJeremy GillamJeremy Gillam
7DynaskillF. Bruce MillerOctoraro Stables LLC
LRLove TourCameron FrockCharles FrockC & B Stable
ScrBetter With ButterSherry HanscomJustin NixonFred Nixon
ScrDan's EdithJason ClaytonBill SienkewiczBill Sienkewicz
ScrKincareyAnthony AguirreCosette BusquetsGarboso, Inc.
ScrOne Golden MinuteAnthony AguirreCosette BusquetsGarboso, Inc.

Time: 1:51 1/5

Ninth Race: The Mattaponi     Open Flat. 

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1C R's DeputyPaddy YoungRicky HendriksBarracuda Racing Stable
2Jellyberry Becky Dang F. Bruce MillerOctoraro Stables LLC
3Waltzing BearDiana GillamJeremy GillamJeremy Gillam
4KincareyAnthony AguirreCosette BusquetsGarboso, Inc.
ScrAzulyekitPaul MaddenJoseph C. WalshJ. Walsh & C. McCullagh
ScrOne Golden MinuteAnthony AguirreCosette BusquetsGarboso, Inc.
ScrClassical MasterBrad MacKinnonRagtime Stable
ScrFree AgainCameron FrockCharles FrockC & B Stable
ScrCover My SixSherry HanscomJustin NixonFred Nixon
ScrSpinning Sound (Ire)Jake ChalfinRicky HendriksDebra E. Kachel

Marlborough reported that the jockeys had followed instruction in the overnight which was 1 mile, but stewards followed the program which was 2 miles. Video was used to determine winner after 1 mile.

Tenth Race: The Lansdale G. Sasscer Memorial     Junior Flat  

PlaceHorseRiderTrainerOwner
1Dixie ColonyErin NolanRicky HendriksDebra E. Kachel
2Ice Is NiceTate ShawTate ShawTate Shaw
3DanesfortMacaulay KinnamonMacaulay KinnamonMacaulay Kinnamon
4Call Me SonnyScott WolfendaleJ. B. SecorJ. B. Secor
ScrYear Of The CityQuinn ScalaSuzanne StettiniusMint Meadows Farm
ScrBold QuestConnor HankinRegina WelshNorthwoods Stable

Time: 1:57

Eleventh Race: Governor's Cup Hunt Club Challenge     Hunt Team Relay

PlaceTeam
1 HCIB Hounds
2Marlborough Hunt

 

 

 







Copyright © 2014 Maryland Steeplechasing | Conditions of Use